Zaytung.Com Zaytung.Com
Zaytung
Uzun uzun yaz
HALKIN SESİ

Haydarpaşa ve Sirkeci İhalesi, Bilal Erdoğan'a ait Okçular Vakfı'nın eski genel müdürüne verildi...

"Cengiz-Kolin-limak-Kalyon dörtlüsüne niye verilmemiş ki? İnşallah başlarına kötü bir şey gelmemiştir. Endişelendim bak şimdi..."
-> Kadıköy Belediyesi, ilçede henüz kahveci, çikolatacı, lokmacı ya da bar olmayan 6 dükkanı sit alanı ilan etti...
-> Sonbaharın girmesiyle birlikte piyasalarda mevcut diyetisyen sayısı diyet yapan insan sayısının 4 katına ulaştı...
-> Türkiye nefesini tuttu, ilk ''bi dakika lan, bu işte bir keleklik var!'' diyecek babayiğidi bekliyor...
-> Savaş, barış ve ekonomik kriz'in ardından ''Ateşkes'' de yasaklı kelimeler sözlüğünde yerini aldı...
-> ''Ateşkes Trump'ın emri, şu ayrılık olmasaydı'' parçası listelerde hızla yükseliyor...
FOTOHABER

Klavye başındaki vatandaşlar merakla bekliyor: Ateşkes sosyal medyayı da kapsıyor mu? Ayrıntılar birazdan...

Dolar cephesinde son durum: ''Noluyoz len?!''

VİDEOHABER

Üniversite öğrencilerinin elektrikli araba ve füze atan robot dışında bir şey yapma denemesi faciayla sonuçlandı...

SİNEMA

Battaniyelerinizi Hazırlayın: Undone'dan The Crown'a... Bu Kışı da Bir Şekilde Atlatmanızı Sağlayacak Yeni Mahsül Diziler

SPOR

TFF, Oynanan Futbolun Yakılan Elektriğe Değmemesi Nedeniyle Gece Maçı Uygulamasına Son Vermeye Hazırlanıyor...

Türkiye Futbol Federasyonu, hali hazırda borç yükü altında bulunan kulüplerin mali dengelerinin bir de artan elektrik fiyatları yüzünden iyice bozulmaması adına önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. devamı...
BLOG

Winter is Coming: Doğalgaza Alternatif Olarak Her Evde Bulunabilecek Düşük Maliyetli Yakacaklar...

DERGİ
ANKET

N'olmuş n'olmuş?

KİTAP

Instagram Resim Altlarınız İçin: Bir Takım Yeni Nesil Şairler ve Oldukça Acaip Kitapları...

ASTROLOJİ

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Sevgilinizin rahat ve umursamaz tavırları illa ki sizi aldattığı anlamına gelmiyor. Ancak bayram tatilini memleketinde ailesiyle geçireceğini söyleyip Kaş'a gitmesi o anlama geliyor olabilir. O işi bi araştırın siz... devam...
Zaytung Zone

''Amaaan şimdi eve gidip kim yemek yapacak?'' şeklinde düşünen takipçilerimizi diğerlerinden bi tık daha fazla seviyoruz, dürüst olalım...

Popmundo: Maceralar

Altunizade Metrobüs Durağı’nın Meclis Gündemine Taşınması, Meclis Gündeminde İzdihama Neden Oldu..

Plansız programsız yapılan metrolar, alt-üst geçitler ve çocuklar sebebiyle son 2 aydır aşırı yoğunluk yaşanan Altunizade Metrobüs Durağı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye meclisi gündemine taşındığı haberini sosyal medyadan alan milyonlar meclise akın etti.. devamı...

Ateşkes Kararı ve Yeni Yaptırım Uygulanmayacağının Açıklanmasıyla Birlikte Rahatlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mektup Yazmak İçin Masasının Başına Geçti: ''Sensin lan fool!''

ABD ve Türk heyetleri arasında bugün Ankara'da gerçekleşen görüşmenin ardından Suriye'nin kuzey doğusunda devam eden askeri harekata 120 saatliğine ara verilmesi ve bu süre içerisinde SDG güçlerinin güvenli bölgeden ayrılması kararı çıkarken, ateşkesin gerçekleşmesi halinde Türkiye'ye herhangi bir yaptırım uygulanmayacağı açıklandı. devamı...

Türk İnternet Camiasının Usta Kalemi, Ölümünün 1. Yılında Törenlerle Anıldı

Arkadaşlarının Gazıyla Stand-Up'çı Olmaya Karar Veren Üniversiteli Gencin İlk Gösterisinde Hüzün, Gözyaşı ve Utanç Vardı

İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü öğrencisi Samet Örgen (22), yanlış arkadaş seçiminin bedelini bozulan psikolojisi ile ödedi. Her nedense çevresinde esprili ve neşeli bir insan olarak bilinen ve sürekli olarak "Abi sen stand-up yapsan millet yıkılır, manyak para kazanırsın" şeklindeki sözlerle yanlış yönlendirilen Örgen, arkadaşlarının desteğiyle çıktığı sahnede ağır bir hezimet yaşarken, psikiyatri uzmanları bu tip vakalara karşı gençleri biraz daha kendilerini bilmeye davet ettiler.

Geçtiğimiz salı akşamı Beyoğlu City's Comedy Club'da ilk kez sahne alma şansı bulan Samet Örgen, kendisine ve ağırlıklı olarak arkadaşlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik bir seyirci topluluğuna hayatlarının en uzun gecelerinden birini yaşattı.

İlk espri, ilk şok

Örgen, üzerinde o gece için özel olarak satın aldığı siyah pantolon ve siyah dar tişörtle sahneye çıkarken, arkadaşları da tezahuratlar ve alkışlarla kendisine çok lüzumsuz ve yanlış bir şekilde cesaret vermeye devam ettiler. Şovuna adet olduğu üzere seyirciye sataşarak başlamak isteyen talihsiz genç, "Yaa sağolun ama ben de bu alkış olayını hiç anlamıyorum arkadaş. Bir elini alıyorsun ötekine vuruyorsun. Evrim teorisini mi kanıtlamaya çalışıyorsunuz? Noluyoruz yeaa?" şeklindeki çıkışına karşılık, bir izleyiciden gelen "Amuda mı kalkaydık ibiş?" yanıtıyla gecenin ilk şokunu yaşadı.

15-20 saniye kadar süren bir sessizliğin ardından izleyiciye ancak "Eheh, güzel yanıt evet" diyebilen Örgen, Türklerin uzaya çıkması halinde olabilecekler üzerine başarısı daha önce defalarca kanıtlanmış öykülerden birini anlatarak şovuna devam etmeye çalıştıysa da, bu konuda yapılabilecek bütün esprilerin 5 yıl kadar önce tüketilmiş olması nedeniyle beklediği verimi alamadı.

Sahnede zor anlar

Arkadaşlarından gelen birkaç zoraki gülme sesinden cesaret alarak şovuna devam eden üniversiteli genç, bu kez okulda, sokakta, otobüste, kafede, banyoda, tuvalette, mutfakta, düğünde ve cenazede yaptığı enteresan gözlemlerini izleyicilerle paylaştı. Örgen'in "Yaa bir de şey vardır hiç dikkat ettiniz mi?" sözleriyle başlayıp, "Yurdum insanını seviyorum ben yaa..." diyerek bitirdiği her hikayenin ardından ortam gittikçe daha da sessizleşirken, arkadaşlarından bir kısmı bu utanç dolu anlara daha fazla dayanamayarak tuvalete gidiyorum bahanesiyle mekanı terkettiler.

"Başkası adına bu kadar utandığımı hatırlamıyorum"

Korkunç gecenin en yakın tanıklarından, Samet Örgen'in sınıf arkadaşı Mert Derdil(21), o geceyi "Hayatım boyunca başkası adına hiç bu kadar utanmamıştım" şeklinde özetlerken, talihsiz gencin sahnede bayılmasından önceki son dakikalarını şu sözlerle anlattı:

"Samet zaten ilk 5-10 dakikanın ardından titremeye başlamıştı. Onu o halde gördükçe bırakın gülmeyi, neredeyse ağlayacaktık. O kadar çaresizdi ki bir ara Karadeniz şivesiyle fıkra anlatacak kadar düştü. Zaten hemen sonra da sahneden pat diye bir ses geldi. Koştuk eline yüzüne kolonya falan sürdük, konuşturmaya çalıştık ama nafile. O günden beri henüz tek bir kelime etmiş değil. Hepimize boş gözlerle bakıyor..."

"Kimse boş hayallere kapılmasın"

Yaşanan bu gelişmelerin ardından talihsiz genç Cerrahpaşa Psikiyatri Kliniği'nde müşahade altına alınırken, Samet'in tekrar insanlarla sağlıklı iletişim kurabilir hale gelmesi için uzun ve zorlu bir tedavi sürecine ihtiyacı olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Başkanı Prof. Dr. Elif Saydın, özellikle son 10 yılda bu tip vakalara sıkça rastladıklarını belirterek, stand-up'çı olmak için sahneye çıkıp hüsrana uğrayan yüzlerce gencin geçtiği aşamaları şöyle özetledi:

1. Hesaplama: Espriye ortamda kaç kişinin güldüğünü suratlara hızla bakarak tespit.
2. Pekiştirme: Her espriye gülen arkadaşa veya arkadaşlara yönelme.
3. Gerçeklik algısının yitimi: Arkadaşlardan gelen "Abi sen kesin stand-up yapmalısın yaa” telkinleriyle gerçeklik algısının ortadan kalkması.
4. İmaj: Siyah tişört ve pantolon için pazar araştırması.
5. Gösteri: Ağırlıklı olarak arkadaşların oluşturduğu bir seyirci grubuna yönelik başarısız bir şov.
6. Hüsran: Bizden alınan randevu.

“Esprili kişilik zekâ belirtisidir”, “Senin kesin sahneye çıkman gerek. Bence yaparsın” benzeri, kişiyi yanlış yönde ve gereksizce motive eden cümlelerden kaçınmak gerektiğini belirten Saydın, en tehlikeli eşiğin “Aynı Cem Yılmaz” fikrinin empoze edilmesi olduğunun altını çizdi. Bilhassa Türkleri Holywood veya çizgi roman karakterleriyle kıyaslayarak yapılan mizahın hüsranı tetiklemeye müsait bir anlayışı temsil ettiğini ifade eden Saydın, son olarak şu önemli mesajı verdi:

“Arkadaş ortamında ‘esprili’ olarak tanınan gençler lütfen büyük hayallere kapılmasınlar. Yaptığımız yüz yüze görüşmelerden ortaya çıkan sonuç açık ve net: Baş belası bir depresyon.”

(daldurdap Brüksel'den bildirdi)


facebook'ta Paylaş twitter'da paylaş Allah'a havale et

Yorumlar:

(18.10.2019)

Haydarpaşa ve Sirkeci İhalesi, Bilal Erdoğan'a ait Okçular Vakfı'nın eski genel müdürüne verildi...

"Cengiz-Kolin-limak-Kalyon dörtlüsüne niye verilmemiş ki? İnşallah başlarına kötü bir şey gelmemiştir. Endişelendim bak şimdi..."

Oğuz Beyrekli, Kırtasiyeci


Diğer yorumlar ->

(13.10.2019)

AKP'li Keçiören Belediyesi'ne bağlı ''A takımı'' adlı silahlı örgütün, Ankara'da bir doktor ve kız arkadaşını darp ettiği iddia edildi...

"En azından bankamatik memuru olmadan, karşılığında para aldıkları bir işi gerçekten yapıyorlarmış. Bu da bir ilerleme sayılır..."

Suat Buruncalı, Elektrik tesisatçısı


Diğer yorumlar ->