Zaytung.Com
Zaytung
Uzun uzun yaz
SİNEMA

''TC simülasyonu kastı, biraz da Kore'nin vasat distopyasına bakayım'' Diyenlere: Black Knight

-> Siyasi şube ve çevik kuvvetten, uzaktan eğitime ortak tepki: ''Kampüs yüzü görmeden emekli olacağız!''
-> Balkon konuşması kadrosunda gözler Muharrem İnce'yi aradı...
-> HÜDA-PAR'dan yeni meclis yemini önerisi: ''Biz 'Kuran çarpsın çok iyi şeyler yapacağız' desek olur mu?''
-> Erdoğan'dan yaklaşan erken seçim öncesi gövde gösterisi...
-> YSK, seçim sonuçlarını anlamayan seçmenler için Arapça açıklama yapılacağını bildirdi...
FOTOHABER

Şanlıurfa'da okulu kapatıp toplu oy kullanan teröristlerden iddialı çıkış...

Sinan Oğan: ''Ben sıradan bir elemanım abi, patronla konuşun isterseniz...''

VİDEOHABER

Sinan Oğan: ''Sayın Bahçeli'den yanıt gelmeyince bizzat kendim deneyerek öğrenmek için...''

BLOG

Bayramda Hayatta Kalma ve Akraba Sorgusuyla Mücadele Rehberi...

ASTROLOJİ

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Bu yıl hayallerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacaksınız. Geriye kaç adım kaldığını sormadığınız sürece her şey yolunda... E ama sorma dedik?! devam...

Belediyenin Almanya’ya eğitime gönderdiği 45 kişiden 43'ü geri dönmedi...

"Aslında dönecekler ama orada kurulu düzenleri var. Yoksa vatanımız cennet..."

Hay Allah, Canınız mı Çekti? İşte Size Birbirinden Keyifli Öykü Platformları...

Katar'da İstenmeyen Görüntüler: Arjantin Taraftarı Rolü Yaparken Fazla Havaya Giren Pakistanlı İşçiler, Takımın Kaldığı Oteli Bastı...

Katar'da düzenlenen ve Suudi Arabistan'ın Arjantin'i 2-1 yenerek sürpriz yaptığı FIFA 2022 Dünya Kupası'nda maçın ardından istenmeyen görüntüler ortaya çıktı... devamı...

N'olmuş n'olmuş?

Zaytung Zone

''Amaaan şimdi eve gidip kim yemek yapacak?'' şeklinde düşünen takipçilerimizi diğerlerinden bi tık daha fazla seviyoruz, dürüst olalım...

Popmundo: Maceralar

Tercihini 10 Milyon Mülteciyle Birlikte İstikrarlı Bir Şekilde Batmaya Devam Etmekten Yana Kullanan Türkiye, Belirsizliğe Geçit Vermedi...

2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin 2. turundan Erdoğan'ın galip çıkmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı ve Meclis'te seçim öncesi yapıyı üç aşağı beş yukarı koruyan Türkiye, ekonomik ve sosyal iflasa giden yoldaki istkirarlı çizgisini bozmayarak belirsizliğe geçit vermedi... devamı...

İlk Turda Birlikte Çalıştığı Montajcılara AKP'den Zorlu Görev: ''İflas etmiş bir Türkiye'den 21 yılda çok daha muazzam iflas etmiş bir Türkiye yaratmamızı başarı öyküsü olarak gösterebiliyor muyuz?''

2002'de 124 milyar dolar dış borç, %30 enflasyon ve kasada sıfır parayla teslim aldığı Türkiye'yi 21 yılda 460 milyar dolar dış borç, %43 enflasyon, satılmış yüzlerce fabrika, yolsuzluk ve liyakatsizlikle felç olmuş devlet kurumları, çökmüş adalet, çürümüş eğitim, topraklarını işgal etmiş 10 milyon mülteci ve yine kasada sıfır para noktasına taşıyan AK Parti, seçim sürecinde birlikte çalıştığı montajcılar için yeni bir iş ilanı yayınladı...devamı...

Sinema

Rating'lerin Yeni Gözdesi, RTÜK'ün Giderayak Son Derdi: Kızılcık Şerbeti

Ana haber bültenlerinden magazin programlarına kadar her yere konu olan, geçtiğimiz hafta her köşe yazısında yer alan Kızılcık Şerbeti bize de teşrif etti. Hayranı olduğu kadar “ne varmış bunda bu kadar” diye meraktan izleyeni de bol olan dizi, azimli yükselişini 18. bölüm itibarıyla zirveye taşıdı. Ailesi tarafından zorla evlendirilen genç kadının düğünü ve şiddet mağduru olması sonrası başlayan tartışmalar diziyi güçlü rakibi “Yalı Çapkını” karşısında ilk kez zirveye taşıdı. Öyle ki Kızılcık Şerbeti, siyaset sahnesine bile çıktı. 

Halil İibrahim Sofrasında Kızılcık Şerbeti içilmekte

RTÜK hemen para cezası ve 5 kez yayın durdurma ile Kızılcık Şerbeti’ne ceza yağdırınca gündem daha da hararetlendi. Zorla evlendirilen muhafazakar kadının ailesini karşısına aldığı, baş kaldırdığı ve hesap sorduğu sahneler, Kızılcık Şerbeti’nin altını kırmızı kalemle çizdi. 

  

Ailenin birliği, huzuru için feda edilen kişisel özgürlüklerin önemini vurgulayan bu bölümlerle dizi özellikle “yüksek sosyoekonomik grubu” temsil eden AB ve ABC1 gruplarında kendi reyting rekorunu kırdı. Aslında bizim televizyonlarda pek alışıldık şey değildir. Benim aklıma bir tek örnek daha geliyor o da 2000’li yılların fenomenlerinden olan Hırsız Polis. Onun dışında 2 reytinglerle başlayıp, azar azar reyting artırarak yükselen ve 10. bölüm sonrası gündeme oturan bir dizi hatırlamıyorum. İşte bu yüzden şu an herkes Kızılcık Şerbeti izliyor. Zira diziye yeni başlayanların izleyeceği 20 bölüm, uzun süredir izleyenlerin tartışmak istediği onlarca konu ve bam tellerimize dokunan, toplumun sinir uçlarını uyaran son derece gerçek birçok hikayesi var. Yahu nedir bu Kızılcık Şerbeti’nin kerameti merak ediyorsanız, buyrun… 

Kızılcık Şerbeti 101: 

Dizide hikaye genç bir kadının hamileliği ile başlar. Diş hekimliği öğrencisi olan Doğa, sevgilisi Fatih ile bebek beklediklerini öğrenir ve apar topar evlenir. Doğa’nın annesi Kıvılcım’ın şiddetle karşı olduğu bu izdivaç, “zıt kutupların” üyesi iki aileyi bir araya getirir. Damat Fatih’in ailesi “dini muhafazakar” çizgideyken, Doğa’nın ailesi “endişeli modernliğin” anayasasına imza atmıştır. Örneğin, Sözcü Gazetesi okuru olduğuna yemin edebileceğimiz kayınvalide Kıvılcım henüz ilk bölümde başörtülü iki kadına gösterdiği “zorbaca” tavır nedeniyle davalık olur. Damat Fatih’in son derece zengin ve bir o kadar tutucu babası Abdullah ve annesi Pembe ise gelinlerini imana getirmek için evde hızlandırılmış kurs vermeye başlar. 

Yaprak Dökümü Hayriye Hanım’ın 2023 Sürümü

Bir fizik yasası olan “zıt kutuplar birbirini çeker”i farklı deneylerle ispatlamaya gönül veren Kızılcık Şerbeti’nin çiftlerini de sayalım, dudağınız uçuklasın: 

 • 20. bölümüne ulaşan dizide adaletin temsili, her dizide olduğu gibi adı “Ömer” olan bir erkektir. Muhafazakar ailenin amcası olan Ömer, eğitimli ve sağduyulu özelliği ile ailenin ayrık otudur. Tabii her şeye muhalif olan karakterimiz Kıvılcım da aynı zamanda müdürü olduğu okulun velisi “ayrık otu Ömer”i kadrajına alır. Kızının dindar aileye gelin olmasına karşı olan Kıvılcım, neticede bu ailenin üyesi Ömer’e gönlünü kaptırır.

 • Bu sırada muhafazakar baba Abdullah da, modern ailenin (aile içindeki titleıyla) “fingirdek” teyzesi Alev’e abayı yakar. 

 • Abdullah’ın kızı boynu bükük Nursema, aradığı aşkı Alev’in dövmeli rocker asistanı Umut’ta bulur. 

 • Ömer’in eski karısı deli Leman, Kıvılcım’ın eski kocasının yeni sevgilisidir. (Bu kadarına Yıldız Yılmaz Argun Kuyucu Yıldırım bile şaşırdı.)

Gül mübarek çiçek diye şey etmişti halbuki… 

Gelmiş geçmiş en entrikalı dizimiz olan, onlarca karakteriyle şeytana pabucunu ters giydiren, yedi kocalı hürmüzlerin anavatanı Yasak Elma da Kızılcık Şerbeti’nin kardeşi. İnanmazsınız ama iki dizinin de hikayesinde aynı isimlerin imzası var.. Varın şimdi siz düşünün bu dizi de 6 sezon sürer mi… 

Kızılcık Şerbeti Neden Patladı?

Bu dizide haklı veya haksız yok. Her izleyicinin kendini yakın bulduğu, diğerinde saçma gördüğü birçok şey olsa da tek bir doğrudan söz etmek zor. Başkasının da endişesinin kaynağını gösterdiği için empati kurmaya imkan tanıyor. Topluma dayatılan “ötekinin kötü niyetli, hain veya düşman olduğu” bilgisinin aksine, “kendince iyi niyetli” ve “farklı” olanların seçimlerinin sonucu göz önüne seriliyor. 

Kıvılcım The Yargı Machine

“Muhafazakar” titri aslında iki taraf için de geçerli. Dindar olan kesim geleneklerini korumak için didinirken modern kesimin de aynı derecede etkili bir savunma ile yaşam tarzlarını muhafaza etme çabası ekrana geliyor. “Ahlakımızı bozacaklar” endişesi, “bizi de kapatacaklar” kaygısı ile karşılaşınca ortaya gündelik yaşamda da var olan suni gerilimler çıkıyor. Dizi, TC vatandaşlarına otomatik olarak yüklenen bu anksiyeteleri kaşıyarak bir yandan yalnız olmadığımızı, diğer taraftan birbirimizden pek farkımız olmadığını açık ediyor. 

Aslında bu meseleler öylesine sonradan yapıştırılmış etiketler ki… Söz konusu şiddet gibi gerçek bir olay olduğunda, farklı cephelerin mensubu  kadınlar birbirinin yuvası oluyor. Farklı olanlar birbirinin sırrını saklıyor, arkadaş olup dertleşiyor. Mesele aşk gibi gerçek bir duygu olduğunda gönül ferman, farklılık dinlemiyor. Kısaca hayatın gerçeği kapımıza dayandığında, bize öğretilen o suni etiketler yerini insani dertlerin ortak paydasına bırakıyor. Bölünmekten, ayrışmaktan, kavga etmekten ve ötekileştirilmekten yorgun düşen “ondan”, “bundan” milyonlarca izleyici tam olarak bu insani noktaya tanık olabilmek için Kızılcık Şerbeti’ni izliyor.

Bak başını tam olarak böyle tutacaksın Nursema

Dizinin kutupları netleştirmek için abarttığı, safları sıklaştırmak için köpürttüğü ve tepki uyandırabilen noktalar yok mu elbette var. Sizler için nasıl high level dindar  ve endişeli modern olunurun maddelerini çıkararak diziden örnekler sunuyoruz: 

Kızılcık Şerbeti’nden öğrendiğimiz “nasıl high level dindar aile olunur” sorusuna yanıtlar:

 • Kolonyaya tuz basarsan alkolü gider, gönül rahatlığı ile sürebilirsin alkolün uçuculuğuna inanmayan güzel kardeşim.
 • Domuzun eş anlamlısı hınzırdır. Duvar kağıdında dahi hınzır olması münasip değildir, size dik dik bakan domuzcuk aklınızı çeler.
 • Bir kişi “Amin” zinciri başlatıyorsa “Amin” demelisin. Bu bir kuraldır, bir diğer kural bu kuraldan asla başkalarına bahsetmemektir. 
 • Düğünde bir taraf alkol içecek diğer içmeyecekse araya paravan konulmalıdır. Gözle dahi tanık olunan günaha karşı paravan en etkili günahsavardır.
 • Ünal ve Ünal şirketler grubunun kapısından çalışan olarak dişi sinek giremez. Dirlik ve düzenin bozulacağı öngörüsüyle şirketi ağalar koğuşuna döndürülmüştür. 
 • Ünal ailesi için makbul olan, Amerika’da okumuş evde hat sanatı icra eden ev kadınıdır. İngilizce hat yapıyor herhal, yoksa Amerika için niye zahmet ettiniz sn Ünallar? 
 • Misafir olduğun evde hamile kalırsan ev sahibine çiçek götürüp teşekkür edersin. (WTF)

“Bi kahve” diye diye 15 bölüm kafein komasına giren çiftimiz

Kızılcık Şerbeti’nden öğrendiğimiz “nasıl endişeli modern olunur” sorusuna yanıtlar:

 • Özgürlüğüne gölgeyi hakaret sayan cins-i latif kişilerin adında “Alev, Kıvılcım, Sönmez” gibi ateşli göndermeler olması tehlike işaretidir.
 • Geçmişlerinde mutlaka serseri bir eski sevgili veya hayırsız koca vardır. Flört havuzuna düşen her kadının yolu bir ıssız adam ile kesişir. Görücü usulü öyle mi, mis. Ayrıca modern dünyadaki kadınların “baskın”, “yalnız” ve “agresif” olması da şarttır. Ta ki huzurun adresi bir muhafazakar bulana kadar.  
 • Cana yakın, cıvıl cıvıl, flörtöz kadın ailenin demirbaşıdır. Eğlenmeyi bilen bu hanımların haftada bir iftiraya uğrama bağışıklıkları gelişmiştir. 
 • Yılbaşı ağacı kurmadan, hindi yapmadan 31 aralık düşünülemez. Kilise gezmenin hobi olduğu ailemiz akşamları şarap içmeden de duramaz. Şarap modern elitin aksesuarıdır. Evet hepsi ajan provokatör. 
 • Evde terlik giymek varoşluktur. Asimile olmuş bu kesim için imandan gelen temizliğe şu an ulaşılamamaktadır. 
 • Saçın uyurken bile fönlü olur. Bu durumda ortanın solu kadın kolları üyeliğine Brezilya fönü hediyedir. 

 

Dizinin gündem olan iftar sahnesi

Dizinin kutuplar arasındaki çatışmayı köpürterek ekrana taşıması bunun sürükleyici bir hikaye olabilmesi için gerekli. Ancak kimlikler, inançlar üzerinden yaratılan bu gerilimin dizinin henüz ilk bölümünden verilmiş bir yanıtı da mevcut. Neticede özellikle son yıllarda çok büyük gibi hissedilen bu sorunlar, gündelik yaşantımızda da (dizide olduğu gibi) evliliklere, bir arada yaşamaya, aynı toplumda var olmaya engel değil. Dizideki evlilik akdi de aslında tam olarak bu çatışmanın gerçek ve suni yanlarını netleştiren konumda. Hangi cenahtan olursanız olun, Kızılcık Şerbeti’ni izlerken yer yer sinirden küplere bindiğinizi hissedeceğinizden eminim. Ancak kavganın veya tepeden bakan bir hoşgörünün değil, eşitçe biraradalığın gerekliliğini izlediğiniz her bölümde hissediyorsunuz. Asıl mühim olan da bu… Dizinin klişeleri, iki taraf için buyurduğu etiketleri bir yana, bu mesajları çok kıymetli. Türk dizisi izlemek için saatler ayırmak zor tabii ama vaktiniz olursa cuma akşamları Show tv’de izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

(gizemkaboglu Brüksel'den bildirdi)


facebook'ta Paylaş twitter'a yolla Allah'a havale et

Yorumlar:

Sıradaki Sinema İçerikleri:

Sıradaki Haberler:

(11.4.2021)

Belediyenin Almanya’ya eğitime gönderdiği 45 kişiden 43'ü geri dönmedi...

"Aslında dönecekler ama orada kurulu düzenleri var. Yoksa vatanımız cennet..."

Vahit Gözgel, Emekli


Diğer yorumlar ->

(25.11.2020)

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök: ''18 yıl önce araba var mıydı?''

"Genel Başkanları buzdolabı olmadığını iddia ediyordu. Bu yine biraz insaflı çıktı.."

Uğurhan Culak, Elektrik tesisatçısı


Diğer yorumlar ->